Urban Legend

urbanlegend

Här har vi en klart underhållande klassisk tonårsskräckis från 1998 som innehåller både en Robert Englund och en Brad Dourif i mycket bra biroller plus en hel drös med tonårsskådisar som är lite lagom halvdumma bl.a. Joshua Jackson, Rebecca Gayheart, Tara Reid m.fl. Sen har vi dem skådisar som gör en lite bättre insats. Det är Alicia Witt som den oskyldiga tjejen Natalie allt kretsar kring och så har vi hennes rumskamrat: supercoola gothtjejen Tosh som spelas av Danielle Harris. Englund spelar professor och gör ett fint jobb, ovant att se honom utan hatten, randiga tröjan och knivhandsken dock 😉 Brad Dourifs roll är precis i början bara men han gör det bra, detta är samme man som spelar Grima Wormtongue i Sagan om de två tornen & Sagan om konungens återkomst , Alien resurrection & Den onda dockan m.m. Han är toppen i allt och brukar ge det lilla extra i sina roller. Men tillbaka till Urban Legend som heter Mördande legender på svenska då. Natalie upptäcker ett samband mellan morden som sker runt henne, att de baseras på vandringssägen, modern folksägen (urban legends).

Vandringssägen är en modern skröna som många uppfattar som sann och för vidare som en riktig historia vars huvudperson aldrig blir närmare än ”en vän till en vän”. De handlar ofta om skrämmande brottslighet eller märkliga beteenden hos andra människor, och behandlar så den oro, rädsla och fobi som finns i dagens samhälle. Dem har under åren funkat som varningar för ungdomar att leva enligt reglerna annars kommer man bli bestraffad.  Svenska vandringssägen finns också som t.ex. Råttan i pizzan, googla på begreppet så vet du vad det är.

backseatkiller

Folk dör som flugor runt Natalie, intrig efter intrig byggs upp likväl som en undran om vem som är mördaren? Ha inte gigantiska förhoppningar om att det är ett mästerverk men underhållning till max möter man. Halvdumma tonåringar som går åt fel håll, lamt tonårssex, roande 90-talsmode och underhållande fakta kring dessa urban legends. Så den funkar bra som fredagsfilmen med chips du ser med de bästa vännerna du kan skratta med, helt klart. Och filmen gör att jag måste forska mer kring detta fenomenet med vandringssägen också!  Jag kommer också ihåg boken Råttan i pizzan av Bengt af Klintberg från 1986 om just moderna folksägner jag läste som liten och skrämdes av. En klassiker att nämna.

EnglundPepsiGayheart Reid&killer

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Massa kreativa mord, mycket tonårsfasoner,  mycket blod och lysande biroller.

3,5 orangea höstlöv av 5

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

%d bloggare gillar detta: