Vargarnas Pakt (Le Pacte Des Loups)

Brotherhood_of_the_Wolf

Det här äventyret tog mig med storm verkligen, vilket grandiöst och vackert mästerverk! 1700-tal, ont vargadjur, vackra kläder, hemligt sällskap, fint franskt språk, grymma fightscener och gudomliga miljöer. Ett guldkorn icke att förglömma.

Handling Imdb: ”In 18th century France, the Chevalier de Fronsac and his native American friend Mani are sent by the King to the Gevaudan province to investigate the killings of hundreds by a mysterious beast.”

Estetiken är verkligen fantastisk här. Man ser varje snöfall och vattendroppar i slowmotion. Kläderna är färgstarka och faller så fint runt formen. Naturens isiga vinter och gröna frodiga vår. Tidsenliga 1700-talsdetaljer som krinoliner, korsetter, solfjädrar, lockar, röda uniformer, tjusiga medicinska verktyg och vackra vapen. Jag tycker speciellt om Sylvias vapen med vassa solfjädrar, fantastiskt! Men också de långa gevären som bl.a. används av Marianne.

Monica Bellucci gör rollen som mystiska Sylvia otroligt bra och är så vacker i de kreationer hon får bära. Mark Dacascos är superb som indiankrigaren Mani. Mannen kan slåss riktigt snyggt, påminner om Bruce Lees konster verkligen. Och ja, han gör sig hemskt bra i en skinnbit och kroppsmålning när han slåss också 😀 Vincent Cassel är bra som den onde brodern till Marianne, skicklig skådis som alltid. Damen som spelar Marianne, Emilie Dequenne, spelar också otroligt sött och bra. En söt fighterdotter helt enkelt! I allt detta fantastiska skådespel försvinner huvudrollen lite som spelas av Samuel Le Bihan. Han är bra men inte lika bra som alla andra.

Sen är vi inne på vargadjuret. Filmen gjordes år 2001 och effekterna är därefter, halvbra. Vissa scener är bra där man ser djuret på ett mer realistiskt sätt men oftast är det så datagjort att det inte alls funkar. Plus att själva utseendet på djuret är lite si och så, rörigt skulle jag säga som ett samlat ord. Men trots detta så är filmen ändå så underbar att man kan överse det faktum att djuret är halvdant. Förmodligen den enda filmen jag sett där jag kan låta sånt passera 😀

Så ett skräckfyllt äventyr i 1700-talets franska slott och mystiska skogar med häftiga fightscener, vackra damer och en kamp mot ett ondskefullt odjur har vi här. Mycket bra film, se den.

4 franska bestar av 5

bsdf

bsdgd

bw

lepacte

bbw

2 svar till “Vargarnas Pakt (Le Pacte Des Loups)”

  1. Oj! Länge sedan jag såg denna! Men minns att jag också tyckte om den! Coolt med stilarna, precis som du sklriver….minns också att jag blev besviken på slutet och kände mig lite blåst på monsterdelen…(för visst var det väl så…om inte mitt minne sviker…*försöker att inte spoila här*….att det var ju inte som man trodde…? ) 😉

    • Kul att du gillade den också! 🙂 Ja stilarna är fantastiska 🙂 Monstret är ju inte så vackert designat ja men nog var det som man trodde mot slutet ändå, dem hade ju satt ut lite hintar emellanåt 🙂 *minns inget ovanligt men måste försöka att inte spoila heller genom att berätta saker jag inte ska för dem som inte sett* 😀

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

%d bloggare gillar detta: