American Mary
En pank läkarstudent glider av misstag in på en yrkesbana hon inte riktigt tänkt sig. Från kirurgi till body modification. Skarpt läge minst sagt.
Handling Imdb: ”The allure of easy money sends Mary Mason, a medical student, into the world of underground surgeries which ends up leaving more marks on her than her so called ”freakish” clients.”
Wow säger jag. Vilken film. Katharine Isabelle är fenomenal i denna roll som läkarstudenten Mary Mason. Riktigt stark rolltolkning. Hemska saker händer Mary som leder fram till att hon hoppar av läkarlinjen och fortsätter med suspekta body modifications pga de lätta pengarna och den stora skaran klienter. Men hennes nya yrkesroll ger henne också en ny möjlighet att hämnas på de som gjort henne illa och de scenerna är fantastiskt bra gjorda. Bra jobbat, Katharine, verkligen.
Med det sagt så finns det fler otroliga biroller här med folk som ser.. rätt annorlunda ut. En Betty Boop-lookalike, en könlös Barbie-docka, tvillingar som vill bli mer ihopkopplade, folk som vill amputeras och lägga till horn, klyva tungan med mera. Och man får se en del av resultaten och operationerna. Denna film är alltså inget för äckelmagade. Men allt är fortfarande väldigt snyggt filmat med vackra färger och välkomponerade miljöer. Och de har lyckats få till en riktig läskig och mystisk stämning genom hela filmen, som om man aldrig riktigt kan ana vad man kommer få se härnäst. Oförutsägbart, och sånt är bra. Det förhöjer spänningen.
De som skrivit manuset och regisserat är de identiska tvillingarna Jen & Sylvia Soska från Ungern som faktiskt också är med i filmen som tvillingarna som vill bli ihopkopplade! Jen & Sylvia har alltid varit intresserade av skräck och inspirerades tidigt av Stephen Kings böcker samt tittade på mycket skräckfilm. När de blev äldre och gick in i filmbranschen så tränade dem kampsport i hopp om att få stuntroller utöver den väldigt uttråkade rollen som tvillingar hela tiden. Ett skolprojekt blev deras debutfilm ”Dead Hooker in A Trunk” som blev en stor publikfavorit och the twins bildade ett eget filmbolag kallat Twisted Twins Productions 😀 Och nu har de skapat denna briljanta American Mary som är lite utav en kvinnlig American Psycho.
Det som är utmärkande i filmen American Mary är det kvinnliga temat. Pendlandet mellan det starka och det svaga i att vara kvinna, med betoning på det starka och hämnd på de som felat. Också finns en önskan bland en del kvinnor som gör om sig i filmen att avsexualisera sig; som kanske kommer av en önskan att slippa bli utnyttjad och slippa ses som ett sexobjekt. Den biten var intressant. Medan andra kvinnor vill spela ut hela registret in absurdum med extremt breda höfter, stora läppar och bröst. Starkaste undertemat till det kvinnliga är dock känslan av kvinnor som tar tillbaka makten över sitt eget liv.
Enda minuset jag kan komma med är att slutet gärna kunde vara annorlunda men i stort är det ändå en underbart twisted och mörk skräckfilm som jag starkt kan rekommendera. Se den om du gillar starka kvinnor, blodigt, twisted stuff & hämnd! Den är riktigt bra. Från 2012.
Tack Soska-twins, briljans i multum! 🙂
4,5 skalpeller av 5
16 april, 2015 den 16:50
den har vi sett, över förväntan faktiskt
16 april, 2015 den 17:53
Gott o höra! 🙂