LOVECRAFT av Jonas Anderson & Daniel Thollin

IMG_2690

Anderson & Thollin har skapat ett superbt album inspirerat av Lovecrafts berättelser om hur händelserna hade sett ut i modern tid och om platsen var Uppsala och vid Upplandskusten 🙂 Läskigt & bra, kan starkt rekommenderas.

Anders Fager har skrivit ett tänkvärt förord också till denna unika sammanställning och han kommer med intressanta synpunkter, så kolla in det. I övrigt så är det här ett spännande album med fin grafik och bra omvandlat från dåtid till nutid. Det var en omställning att plötsligt se Uppsala, mobiler och facebook men det blev en kul nyans till de gamla historierna. Nu är ju jag en sådan gammaldags sak som gillar Lovecraft i den tiden han faktiskt skrev det så jag hade föredragit om det var så. Men om jag måste välja en nyare version så är denna kul och skickligt gjord så kan bara säga: tummen upp! En kul hyllning till Lovecraft 🙂

Jag tyckte bäst om historierna baserat på The Hound & The Statement of Randolph Carter, lite extra fint gjort där! Och med historier som inte uppmärksammats lika mycket som Dagon, The Shadow Over Innsmouth m.fl. Så kul med lite nytt i det gamla och lite gammalt i det nya så att säga 🙂 Läs den om du gillar Lovecraft och inte har något emot lite nytt i det gamla 🙂 Från 2014.

4 gravrös av 5

IMG_2691

IMG_2694

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

%d bloggare gillar detta: