Pay The Ghost

pay-the-ghost-

Ny (2015) halloween-betonad film med Nicholas Cage om en son som blir kidnappad vid en halloweenparad. Helt ok men kunde varit bättre.

Handling Imdb: ”A professor frantically searches for his son who was abducted during a Halloween parade. ”

Det är en okej historia och okej skådespel. Okej effekter och okej utseende. Tyvärr rätt slätstruket. Förutom de partier där man väver in bakgrundshistoria kring en keltisk legend och keltiska gudar och kopplingen mellan det och halloween/samhain. Det var intressant och fångade mig en stund. Samt den fina halloweenparaden och gömstället där han ser texten ”pay the ghost” överallt. Tycker också om det faktum att den här filmen har ett lyckligt slut, sällsynt med lyckligt slut i skräckfilm och det var kul att se. Trots att sannolikheten är rätt så liten att det skulle kunna bli som slutet antyder, men kul ändå.

Det var det positiva. Det negativa är att allt annat känns väldigt grått och ointressant. Cage, som ändå brukar sätta någon slags humoristisk prägel, förblir stum i uttrycken. Pojken är något mer färgstark, skådisen Jack Fulton, i reaktionerna så där lyfts filmen lite. Men modern, Sarah Wayne Callies, och fadern, Nicholas Cage, är för svaga i rollerna. Bakgrundshistorierna kring kelt-gudar m.m. kunde ha utvecklats mycket mer, det vi får är rätt fattigt tyvärr. Cgi:n är ok men jumpscares används alltför mycket i hopp om att lyfta en tråkig story. Synd på vad som annars kunde ha varit en mer intressant film om keltiska ritualer och samhains mystik!

2,5 keltiska ritualer av 5

pay-the-ghost

pay-the-ghostt

Pay-the-Ghosti

Pay_the_Ghosttheghost

 

2 svar till “Pay The Ghost”

  1. harkaiden Says:

    Med tanke på att jag är ett odödligt Cage-fan så finns risken att denna kommer ses. Ser dock ut som en paycheck-film än en av hans roliga roller.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

%d bloggare gillar detta: