The Gravedancers

Spökskräckfilm från 2006. Tre vänner hedrar sin väns bortgång med fest och dans på kyrkogården. Vad de inte vet är att de råkar väcka upp spökena av en pyroman, en yxmördare och en våldtäktsman. Kommer vännerna överleva förbannelsen?

Handling Imdb: ”After a night of drunken exploits, Allison, Harris, and Kira are chased and terrorized by the ghosts of a child pyromaniac, an ax murderer, and a rapist.

En grymt överraskande bra lågbudgetskräckis faktiskt! Som jag grävde fram på scifimässan bland begagnade filmer för 40 kr. Och det var ett riktigt fynd! Jag blev förvånad över kvalitén i en så pass liten film. Skådisarna sköter sig fint. Manuset är faktiskt fylligt och ger bra bakgrundsinfo kring vålnadernas före detta liv och deras olika brottsbanor. Även de praktiska effekterna levererar. En del cgi är ju b-aktig men det är mest praktiska effekter som används och det är alltid ett plus för mest autentiskt utseende enligt mig. Kul grej att vännerna tar hjälp av spökjägare med dem där speciella böckerna som visar coola formler och härlig övernaturlig kunskap! Riktigt snygg scendesign. Kyrkogårdsdans, skelett i kistor, läskiga gengångare, stämningsfulla ramsor, märkliga ljud som inte går att förklara samt udda spökjägar-metoder finns att hämta här. En gotisk klassisk känsla infinner sig i filmen samt lite oldstyle-feeling á la 80-tal som är precis rätt. Förvånande bra och sevärd budgetskräckis!

Roliga fakta: En Fangoria-tidning kan ses i biblioteks-scenen. Filmen var egentligen tänkt att vara del i en trilogi. Rollen Frances Culpepper var inspirerad av Velma ur Scooby-Doo. Disney’s ”The Haunted Mansion” var inspirationen bakom spökdesignen.

En film för dig som gillar kyrkogårdar, spöken och praktiska effekter. Rekommenderas varmt!

4 vålnader av 5

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

%d bloggare gillar detta: