Vickys Halloween-special!

Dags för årets halloween-special gott folk, ghosts, goblins, witches and werewolves and whatever other form you may have! 😀 Mitt tema denna halloween är häxor och varulvar och jag tänkte börja med ett par listor med just dessa teman. Här följer mina bästa filmtips med mäktiga häxor och blodtörstiga varulvar, med länkar till recensionerna jag skrivit i bloggen:

WITCHES:

  1. The Love Witch (2016) – https://fearnotthedark.se/2017/03/16/the-love-witch/
  2. Spellbinder (1988) – https://fearnotthedark.se/2017/01/24/spellbinder/
  3. Suspiria (1977) – https://fearnotthedark.se/2017/01/19/suspiria/
  4. Witching & Bitching (2013) – https://fearnotthedark.se/2014/10/16/witching-bitching-las-brujas-de-zugarramurdi/
  5. The Witch (2015) – https://fearnotthedark.se/2016/05/07/the-witch-a-new-england-folktale/
  6. Practical Magic (1998) – https://fearnotthedark.se/2014/10/21/udda-halloween-filmer/
  7. The Craft (1996) – https://fearnotthedark.se/2016/10/25/halloween-special-del-1/

 

WEREWOLVES:

  1. Bad Moon (1996) – https://fearnotthedark.se/2017/01/17/bad-moon/
  2. Wolves (2014) – https://fearnotthedark.se/2015/12/07/wolves/
  3. Full Moon High (1981) – https://fearnotthedark.se/2017/01/26/full-moon-high/
  4. Dog Soldiers (2002) – https://fearnotthedark.se/2014/07/28/dog-soldiers/
  5. Wer (2013) – https://fearnotthedark.se/2016/07/31/wer/
  6. WolfCop (2014) – https://fearnotthedark.se/2015/09/20/wolfcop/
  7. Werewolf of London (1935) – https://fearnotthedark.se/2015/09/12/werewolf-of-london/
  8. The Howling (1981) – https://fearnotthedark.se/2013/11/15/the-howling/
  9. Game of Werewolves (2011) – https://fearnotthedark.se/2014/02/13/game-of-werewolves/
  10. Teen Wolf (1985) – https://fearnotthedark.se/2013/10/06/teen-wolf/

Och när det väl är Halloween så måste man också se filmer med just halloween-tema! Här följer några klassiska halloween-tips samt några lite mer okända:

  • Halloween (1978)
  • Tales of Halloween (2015)
  • The Houses October Built (2014)
  • Night of the Demons (1988)
  • Hellions (2015)
  • Hellbent (2004)
  • Trick r Treat (2007)
  • The Guest (2014)

Och här kommer lite videos och artiklar för er som fortfarande inte vet vad ni ska ha för utklädnad till halloween! 🙂

https://www.buzzfeed.com/danielacadena/allblackeverything?bffbsoml&utm_term=.osMWGmJ89#.my8r3y8zO

Själv tänkte jag välja en klassisk skräck-utklädnad från en viss tv-serie innehållandes en väldigt ond familj..stay tuned för att se vem! 😉 Jag sätter upp en bild på detta i helgen i bloggen 🙂

En tävling kommer påbörjas ikväll kl.20.00 på bloggens facebook-sida (https://www.facebook.com/fearnotthedark/) där jag lottar ut varsin gratis film på Blockbuster till de tre första som svarar rätt på min fråga! Och i och med att Blockbuster ger en gratis film till varje ny medlem så innebär detta 2 gratis filmer för er vinnare alltså! 😀

Så ha en happy halloween när ni nu än firar det, denna helg eller nästa! 🙂 Och missa inte tävlingen ikväll på facebook! 🙂

Annonser

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut / Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut / Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut / Ändra )

Google+ photo

Du kommenterar med ditt Google+-konto. Logga ut / Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: