Flickan i hörnet – Mårten Dahlrot och Joakim Hanner
Grafisk skräckroman för äldre tåliga barn från 2019. En hårresande liten historia om de spöken och demoner som plågar barn om natten.
Första delen i en bokserie som heter Sagor för döda barn. Historien handlar om Liam och vad han ser i hörnet av sitt rum om kvällarna. En flicka som inte alltid vill en så väl. Mamman och övriga vuxna försöker förstå men de ser inte och förstår inte vad Liam och andra barn ser. På kvällen, om natten, i garderoben, i rummet. De onda varelserna som drar in en i mörker. Möt Flickan i hörnet.
En intressant och kuslig spökhistoria som också känns psykologisk. Man kan se det som en klassisk spökhistoria, men också som symbolik för ångestfyllda och deprimerade barn. En historia som bär på mycket insikt förutom det faktum att den också är rätt läskig, även för vuxna. Därför passar sig boken bäst för äldre barn som tål en del eller för vuxna med barnasinnet kvar liksom jag 🙂
Välskrivet, spännande, insiktsfullt och kreativt! ❤ Hoppas på fler intressanta hemsökande historier från Dahlrot & Hanner, bra jobbat!
4 mörka hörnflickor av 5
This entry was posted on 11 juli, 2019 at 12:30 and is filed under Recensioner - Skräcklitteratur with tags demoner, skräcklitteratur för barn, spöken, svensk skräcklitteratur, Swedish Zombie, ungdomslitteratur. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.
Kommentera