Underwater

Scifiskräckis från 2020. Ett gäng havsspecialistforskare som jobbar för ett borrföretag kämpar för sitt liv när en märklig jordbävning rubbar deras ubåt.
Handling Imdb: ”A crew of oceanic researchers working for a deep sea drilling company try to get to safety after a mysterious earthquake devastates their deepwater research and drilling facility located at the bottom of the Mariana Trench.”
Jag brukar undvika Kristen Stewarts filmer, (ja..efter Twilight m.m. 😉 ) men gav denna en chans då jag gillade handlingen och trailern. Och ja, den är hyfsad. Men allra mest i estetiken. En otroligt snygg och välgjord film vad gäller utseendet. Varje scen är ett foto. Och spänningen finns där i början, man får lära känna karaktärerna bra och får en nyfiken känsla till vad som kan tänkas lura där nere i havets djup. Men så faller det givetvis när CGI:n kommer in, det ser inte bra ut och smälter inte in i filmen på ett ok sätt. Så det är synd på en annars intressant film. Men den är ändå sevärd skulle jag säga. Och Kristen Stewart spelar hyggligt bra här faktiskt. Manuset är tankeväckande samt underhållande om än något slarvig här och där. Hade CGI:n varit bättre hade jag nog höjt betyget med två steg men i nuvarande skick är det en oslipad diamant. Dock klart sevärd.
Något för dig som gillar scifiskräck och mystik. Klart sevärd.
5,5 undervattensmonster av 10


Kommentera