Liten halloween-post om halloween-smink/costumes

Så jag tänkte att i och med att jag inte skrev något i bloggen på hela september och det faktum att det är spOOktober nu att jag tänkte försöka skriva varje dag hela oktober här så ni alltid kommer att ha något spooky att läsa eller se här, recensioner eller artiklar eller videos jag lägger upp 🙂 Så får vi se hur det går, jag tänkte försöka iaf och vill att det ska gå 🙂
Halloween är ju den bästa högtiden på året för oss skräcknördar och för er som tänkt klä ut er i år, hemma som ute på något jippo (wash your hands still, gott folk), har jag letat upp lite schyssta youtube-tutorials med monstersmink och costume ideas. Hoppas ni gillar dem!
Frankenstein’s Monster:
IT Pennywise:
Rick Bakers Monster’s Bride:
Rick Bakers Day of The Dead:
Enchanted Deer:
Oogie Boogie:
Sally:
Oogie Boogie DIY costume:
Rock Monster DIY Costume:
Wolf Costume advanced:
Werewolf Costumes DIY:
Och berätta gärna om ni tänkte klä ut er vad ni vill klä ut er till? 😀 Jag har inte valt tema än för min del, men vill så innerligt göra det på riktigt i år, dock blir det hemma för att jag inte vågar mig ut på klubb eller fest än i dessa pandemi-tider. Låt er inspireras av dessa videos och skapa något fantastiskt!
Och återigen, tack för att ni läser min lilla skräckblogg, ni är guld 🙂 ❤ ❤ ❤ ❤
Mvh / en halloweenpeppig skräckisVicky
Kommentera