Arkiv för halloween-musik

Halloween-Special Del 2!

Posted in Halloween with tags , , , on 26 oktober, 2016 by fearnotthedark

Då fortsätter vi med subgenre-listorna inför den högsta av högtider: Halloween 🙂

Behold, more horror!

5 Smygande Slasher-filmer – för dig som föredrar de enklare, köttigare historierna

  1. Halloween (1978) halloween
  2. Friday the 13th (1980) friday-the-13th
  3. A Nightmare on Elm Street (1984) nightmare-on-elm-street
  4. The Texas Chainsaw Massacre (1974) texas-chainsaw-massacre
  5. Scream (1996) screamgif

5 Skrattretande Skräckkomedier – för dig som vill ha din skräck serverad med ett stort leende

  • Gremlins (1984) gremlins
  • Beetlejuice (1988) beetlejuice
  • Tucker and Dale vs Evil (2010) tucker-dale-vs-evil
  • What We Do in The Shadows (2014) wwdits
  • Young Frankenstein (1974) youngfrankenstein

5 Luxuösa Vintage Klassiker – för dig som gillar din skräck mer sofistikerad i svart och vitt

  1. Dracula (1931) dracula
  2. Werewolf of London (1935) werewolf-of-london
  3. Frankenstein (1931) frankenstein
  4. Bride of Frankenstein (1935) bride-of-frankenstein
  5. The Mummy (1932) the_mummy

5 Fräscha Moderna Klassiker – för dig som föredrar din klassiker mer nutida och med mer färgskala

  • The Exorcist (1973) the-exorcist
  • Alien (1979) alien
  • Psycho (1960) psycho
  • The Thing (1982) thething
  • IT (1990) it

Förutom dessa väldigt fenomenalt kvalitetsfyllda skräckfilmer tänkte jag också bjuda på min egen halloween-lista via spotify, 12 timmar av skira, underhållande och kraftfulla toner överöser dig om du klickar på följande länk: https://open.spotify.com/user/crowstar/playlist/3kM4Dr7MmtqacrY1ZikU8w

Del 3 i Halloween-specialen kommer upp på fredag, keep it spooky så länge 🙂