Arkiv för Halloweenfilm

Halloween-Special Del 1!

Posted in Halloween with tags , , , on 25 oktober, 2016 by fearnotthedark

halloween

Inför Skräcktobers högsta högtid HALLOWEEN har er gode skräckbloggare, Lady Viktoria, sammanställt en bunt med listor på bra film inom olika subgenrer till skräck. Gör er redo, ladda med er bästa treats and tricks, det läskigaste halloween-pyntet och ditt mest hjärtskärande skrik….

Get ready for true horror, now available in all shapes and sizes! Först ut: Der Werewylfs! 😀 😉

5 EGGANDE VARULVS-FILMER – för er som gillar det djuriska, primala och det extra luddiga 😉

  1. Dog Soldiers (2002) dogsoldiers
  2. Wer (2013) wer
  3. WolfCop (2014) wolfcop
  4. The Company of Wolves (1984) thecompanyofwolves
  5. Wolves (2014) wolves

5 CHARMANTA VAMPYR-FILMER – för er som har en förkärlek för blodhunger, erotisk elegans och det gotiska

  1. Kiss of The Damned (2012) kiss-of-the-damned-gif
  2. Byzantium (2012) byzantium
  3. Underworld (2003) underworld
  4. Eternal (2004) eternal
  5. Razor Blade Smile (1998) razor-blade-smile

5 OLYCKSBÅDANDE HÄX-FILMER – för er som gillar magi, formler och fantasy-element

  1. The Skeleton Key (2005) the-skeleton-key
  2. Practical Magic (1998) practicalmagic
  3. The Craft (1996) thecraft
  4. The Witches (1990) thewitches
  5. Hocus Pocus (1993) Hocuspocus

5 MORGONTRÖTTA ZOMBIE-FILMER – för er som gillar de odöda, förruttnelse och braaaainnnss

  1. Evil Dead (1981) evildead
  2. Dellamorte Dellamore (1994) dellamortedellamore
  3. Re-Animator (1985) reanimator
  4. Död Snö (2009) deadsnow1
  5. Zombieland (2009) zombieland

5 GASTKRAMANDE SPÖK-FILMER – för er som gillar andar, vålnader och demoner med ouppklarat förflutet

  1. Shutter (2004) shutter
  2. The Haunting in Connecticut (2009) the-haunting-in-connecticut
  3. A Tale of Two Sisters (2003) ataleoftwosisters
  4. The Others (2001) theothers
  5. Thirteen Ghosts (2001) 13ghosts

Enjoy min första selektion av rysligheter nu så kommer Del 2 upp i bloggen imorgon och Del 3 (som kommer att bestå av läskiga böcker) på fredag 🙂 Mina listor är egentligen bra mycket längre än bara 5 av varje subgenre men jag var tvungen att avgränsa mig väsentligt, så please ha förståelse för detta 😀 Kommer det en Del 4 kanske ni undrar nu? Hmm, jag kan inte vara så pass galen att jag orkar det.. eller.. kan jag? 😉

Stay Tuned for more horrors!