Mom and Dad

Familjehysteriskräckis från 2017. En tjej och hennes lillebror försöker överleva en masshysteri som gör föräldrar till mördare.

Handling Imdb: ”A teenage girl and her little brother must survive a wild 24 hours during which a mass hysteria of unknown origins causes parents to turn violently on their own kids.

En otippad och oväntat underhållande resa genom föräldraskapets ups and downs. Med Nicolas Cage som fadern och Selma Blair som modern. Otippad casting men åh så roligt! Och det var mig ett sant nöje att se Nicolas Cage agera på ett annorlunda och ohämmat sätt, ja till och med insiktsfullt på sina ställen 😀 Och Selma Blair speglar en moders tankar väldigt bra också, lika bra agerande där. Även hon var rolig att se helt utan gränser! Barnen agerar bra med men stjärnorna är Cage och Blair i denna skräckis med svart humor och en finurlig glimt i ögat. Missa heller inte Lance Henriksen i en mäktig biroll! 😉

Man har filmat på ett unikt sätt och använt sig bra av bakgrundsmusik när föräldrarna förlorar humöret. Introt är härligt old style, som från en film från 70-talet, och det nostalgiska formatet funkar riktigt bra med familje-temat. Många viktiga frågor tas upp som t.ex. hur ens liv som förälder ibland kan ta bort den man varit innan i och med att man aldrig får ensam-tiden som behövs alla gånger runt barnen. Och mycket annat intressant rent utav filosofiskt förekommer i gräl och diskussioner som får mig att undra om masshysterin kanske är en symbolik för den svåra balansen mellan egentid och att vara förälder. Man kan se det så eller så kan man se det som en märklig masshysteri bara som gör föräldrarna till aggressiva rovdjur. Jag väljer att se filmen som lite både och, då upplevelsen känns mer komplett så. Jag hade velat ha mer förklaring till deras angrepp dock. Och mer fylligt manus, att mer saker händer. Filmen är rätt kort och känns mer som en början på något än en hel film. Men trots detta är jag ändå grymt underhållen av Cage och Blairs lysande urladdningar och känner mig rätt nöjd när filmens eftertexter rullar igång. En ljuvligt förlösande skräckfilm med svart komik som bubblar strax under ytan. I liked it!

En film för dig som gillar Nicolas Cage, Selma Blair och svart komedi. Mycket sevärd!

3,5 köttklubbor av 5

 

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

%d bloggare gillar detta: